Глава тіньового уряду в інтерв'ю розкрив плани влади і розповів, що їм протиставить опозиція. Крім того, він упевнений, що "регіонали" не в усьому поступляться Росії, а лише в тому, що не суперечить інтересам місцевих олігархів.
- Чому влада спочатку скасувала місцеві вибори, а тепер поспішає призначити їх на осінь?
- Партія регіонів, комуністи і "литвинівці", порушивши Конституцію, скасували законні вибори в Україні, які мали відбутися у травні цього року. Тепер єдиний вихід - внесення змін до Основного Закону, що парламент і зробив, проголосувавши в першому читанні і відправивши законопроект у КС.
"Регіонали" прагнуть провести вибори восени, тому що вони бояться. Взимку їм доведеться піднімати тарифи на газ і електроенергію. Можна уявити, як після цього в березні 2011 року виборці проголосують за них.
ПР боїться виборів у Києві. Якщо будуть прийняті зміни до Конституції, то одночасно пройдуть вибори у столиці і по всій Україні. У них інший план. Безпрецедентно, коли міністр Попов призначається заступником голови КМДА. А далі просто: Черновецький стає умовним градоначальником, усі повноваження фактично перебирає Попов. І тоді вибори у столиці їм взагалі не потрібні. Можливо, Черновецького приберуть, а Попов керуватиме Києвом одноосібно, порушуючи всі норми законодавства.
- "Регіонали" не хочуть дотримуватися Конституції?
- Вони розуміють, що наступного року їхній рейтинг значно знизиться через непопулярні заходи. Наприклад, їм доведеться підвищити пенсійний вік, що було обіцяно міжнародним фінансовим організаціям в надії отримати 19 млрд доларів кредиту. Після тимчасової стабілізації і навіть підйому, що спостерігалися при уряді Тимошенко, сьогодні економіка України падає. Це не додає очок ПР.
- Коли БЮТ пропонує провести місцеві вибори?
- Ми за те, щоб протягом двох сесій парламенту внести зміни в Конституцію і на березень наступного року призначити вибори.
- Як БЮТ ставиться до мажоритарної і змішаної систем?
- Зараз суди тотально підконтрольні Вищій раді юстиції, у якій більшість - представники президента і ПР. "Регіонали" прагнуть повернутися до старої, кучмістської, системи. Тоді недогідних, але найбільш рейтингових мажоритарних кандидатів просто знімали з дистанції рішеннями судів. Тому ми категорично проти мажоритарної системи.
Змішана система - повний абсурд. Вона передбачає два сорти депутатів: одні - від партій, інші - від виборців. Ми це вже проходили. Треба відкрити партійні списки і дозволити виборцям самостійно в них розставляти за рейтингом кандидатів в округах. Це система, за якою виборець голосує за свого депутата, якого висуває партія. Вона наближена до польської моделі, де виборці впливають на партійний список.
- Чи зможе опозиція протистояти адмінресурсу?
- Для тотального адмінресурсу потрібна чітка вертикаль влади. Поки ми бачимо протилежну тенденцію - новопризначені губернатори вже починають тікати з регіонів. Думаю, за першими підуть і багато інших. Якщо розібратися, дві третини всіх губернаторів сьогодні не знаходять підтримки на місцях. Адмінресурс можна використовувати, коли влада "на коні": йде зростання економіки, збільшуються пенсії і зарплати. Ми ж бачимо, як зростають тарифи й ціни. Безумовно, влада намагатиметься тиснути, але, швидше, не через держадміністрації, а через суди.
- Якщо Україна виплатить "РосУкрЕнерго" 5 млрд доларів, які компанія Фірташа відсудила, це стане для країни серйозним фінансовим потрясінням. До чого опозиція пропонує вдатися уряду Азарова?
- Уряд Тимошенко зробив усе можливе, щоб позиції "Нафтогазу" і держави у Стокгольмському суді представляли потужні юридичні компанії. А команда Януковича, виборчу кампанію якого спонсорував Дмитро Фірташ, прийшла до влади і моментально почала розмови про "мирову", про можливість припинення судового процесу.
Юристи були відкликані. За нашою інформацією, практично всі матеріали, які були на користь держави Україна, не фігурували у другій частині судового процесу. Я впевнений, що Янукович і Азаров навмисне пішли на те, щоб програти цей процес і таким чином розрахуватися зі спонсорами на виборах. Поведінка влади демонструє стратегію на знищення НАК "Нафтогаз", доведення до банкрутства та здачу Росії. Саме тому така беззуба позиція і у президента, і в уряду. Вони готові розрахуватися з паном Фірташем будь-яким способом - грошима чи газом. Україна на цьому втрачає від 1,7 до 5,2 млрд доларів США. Це фактично п'ята частина бюджету!
- Наскільки далеко може зайти "дружба" у верхах між Україною та Росією?
- Влада готова йти на поступки Росії рівно настільки, наскільки олігархи, які обслуговують Януковича, встигли захопити і взяти під свій контроль ту чи іншу галузь. Там, де контроль є, здаватися не будуть. Адже ніхто не збирається створювати спільні підприємства, наприклад, у виготовленні кондитерських виробів або в металургійному комплексі. А ось атомна енергетика і суднобудування, швидше за все, будуть здані.
- ГТС теж?
- Без сумніву. Усі ці так звані паралельні переговори з Європою закінчаться тим же, чим завершилися переговори з ЄБРР та МВФ - провалом. Тому що міжнародні організації вже зрозуміли, чим є український бюджет із 170 мільярдами дефіциту. А це 16% від ВВП, замість 5% заявлених! Продовження такої кредитної політики закінчиться дуже погано. Кредитів наберуть, а віддавати нічим. Розраховуватимуться держмайном. Команда Януковича складається із другорядних управлінців, які паразитували під час "прихватизації", захоплюючи елітні об'єкти, виводячи гроші в офшори. А там, де потрібна модернізація і вкладання грошей, нічого не робиться.
- БЮТ виступив проти Податкового кодексу, ухваленого в першому читанні. У чому його ключові вади?
- У ньому повертаються всі ключові елементи ганебної політики, іменованої "азаровщиною". Наприклад, безакцептне списання. Нагадаю, такий принцип діяв раніше: без суду, за рішенням податкових органів з ваших рахунків списувалася якась сума. А далі ви судилися, доводячи незаконність таких дій. Усе це чекає нас знову, якщо Податковий кодекс буде ухвалений у цілому.
- До чого це призведе?
- До розправи над політичними опонентами і конкурентами. У цьому законопроекті не менш страшною загрозою є так звана презумпція винуватості. Коли не податкова доводить вашу провину, а навпаки - ви маєте довести податковій, а потім і суду, що ви все робите в рамках закону. Це торкнеться як середнього, так і дрібного бізнесу.
Пропонують ввести таке поняття, як "опитування". Коли податковий інспектор може зажадати пояснень у будь-якої людини, не обов'язково підприємця: звідки у вас взялися дорогі окуляри і костюм? Якщо подібні "опитування" буде дозволено проводити навіть у квартирах, то ми перетворимося на фашистсько-гестапівську країну, де можливо все що завгодно.
- У парламентських кулуарах ходять чутки, що з БЮТ до коаліції можуть перейти ще кілька десятків депутатів. Це правда?
- "Слабкі" душею і на руку депутати в БЮТ ще залишилися. І вони проявляться до закінчення цієї сесії, тому що всі хлібні місця вже закінчуються. ПР уже поділилася з комуністами і "литвинівцями". Тепер "тушки" трохи "попасуться", а останнім примкнулим може нічого й не дістатися. Це має турбувати тих, хто вирішив перекинутися і кому ПР гарантувала місця у списку. Нас цікавить, перш за все, чи закінчилося очищення БЮТ?
- З такими темпами "перебіжок" у Раді скоро може виникнути конституційна більшість. Можливо, на Банковій уже готуються зміни до Основного Закону...
- Думаю, це не головна мета Банкової. Рішення щодо змін до Конституції можуть бути проведені й іншим способом. 31 жовтня - це не тільки дата місцевих виборів, а й великий план. До цього коаліція хоче ухвалити закон щодо референдуму. Якщо він буде проголосований, це означатиме, що закони можна приймати на референдумах. Ясно, що Конституція буде винесена на референдум. Навіщо ж їм у такому разі витрачатися на 300 голосів у парламенті? А далі, на референдумі, буде поставлено питання: чи підтримуєте ви ухвалення нового проекту якоїсь там Конституції? Але потрібно пам'ятати, що в усьому світі результати референдумів проходять жерла парламенту, і тільки після цього волевиявлення громадян стає законом. Тут же намагаються задіяти інший принцип: результат референдуму автоматично стає Основним Законом.
- Зміна системи влади теж може бути предметом референдуму?
- Цілком. Це може стати системою узаконеної диктатури. Я думаю, це буде узурпація влади однією особою - президентом. Адже людство не придумало нічого нового. Ще в Римській імперії постійно йшла подібна боротьба. От і в нас "імператор" прагне призначати уряд, губернаторів, хоче мати необмежені повноваження, розповідаючи всім, що - добре, а що - погано.
- Опозиція може запобігти такому розвитку подій? До речі, її звинувачують у пасивності.
- Я з цим категорично не згоден. Ми робимо все можливе в рамках того, що може зробити опозиція. На кожен законопроект ми готуємо альтернативний, вносимо поправки в ті закони, які підривають політичні та економічні свободи. Ми робимо все можливе, щоб про ці загрози знала громадськість. Але, безсумнівно, має нарости критична маса тих, хто зрозуміє, що всі обіцянки Януковича були порожніми словами. Думаю, саме після ухвалення Податкового та Бюджетного кодексів, після голосування за судову реформу в мільйонів наших громадян розплющаться очі.
по материалам http://www.intv.ua/