Воскресенье, июля 06, 2025

74273c8607_139503Один із наймогутніших олігархів України здає позиції на очах. Колись хвацький та не обділений везінням, мільярдер сьогодні стоїть першим у черзі нелюбих новій владі багатіїв. Але його активи підбирають не українці, а чужинці.

Імперія Ігоря Коломойського стала розмінною монетою, якою Віктор Янукович розплачується за президентство. Україні загрожують чергові штрафні санкції на $ 2,4 млрд. Цього разу від Татарстану.

Протягом буквально кількох днів Коломойський зазнав низки болючих поразок. Його бізнес послідовно гноблять на аукціонах, у судах і закулісних міждержавних угодах. Спочатку контрольовану Коломойським кіпрську компанію Mаntara Holding не допустили до купівлі "Луганськтепловозу". 15 червня українське стратегічне підприємство пішло з молотка до російського мільярдера Іскандера Махмудова практично за півціни (410 млн грн).

Потім 16 червня Господарський суд Київської області повністю відмовив авіакомпанії "Аеросвіт" у судовому позові з приводу претензій на спірні землі в аеропорту "Бориспіль". Таким чином, Коломойський позбувся ласого шматка у вигляді нового терміналу, будівництво якого заплановано до "Євро-2012". Тут не обійшлося без втручання віце-прем'єра Бориса Колеснікова, який особисто курує це питання. Усі питання витрат, доходу та "розпилу" бюджету майбутньої футбольної першості боси "регіоналів" вирішують винятково у своєму вузькому колі.

І, нарешті, 19 червня в кулуарах Петербурзького економічного форуму заступник міністра енергетики РФ Сергій Кудряшов повідомив, що Росія звернулася до України із пропозицією розглянути можливість повернення Кременчуцького НПЗ. Чекати захисту від українського уряду Коломойському не варто. Скільки б олігарх не заявляв про свою лояльність до "біло-блакитної" влади.

Акела промахнувся!

У ніч виборів 7 лютого Ігор Коломойський одним із перших під'їхав до готелю "Інтерконтиненталь", де розташовувався штаб Януковича, і, не чекаючи результатів, пішов особисто вітати "Лідера" з перемогою. Злі язики стверджували, що закрита церемонія прийому олігархів проходила у формі "цілування золотого персня дона". Чи то мільярдер від хвилювання (страху) не потрапив у перстень, чи то недостатньо самовіддано відбув ритуал, але справи групи "Приват" за нового господаря Банкової стали йти все гірше і гірше. Фактично бізнес-імперію Коломойського "виставили" на продаж могутнішим покровителям.

Висловлюючись словами Редьярда Кіплінга, знаменитого письменника, який оспівав британський колоніалізм, "Акела промахнувся". Товстосум з ізраїльським паспортом і швейцарської пропискою в нинішній Україні не у фаворі. Сьогодні тут цінуються багатії з донецьким походженням, єнакіївським штампом і макіївським гартом. Для "регіоналів" Коломойський став чужим. Він прийшов у їхнє тісне коло зі сторони і виглядав білою овечкою в чорному стаді. За першої нагоди її і відправили на заклання закордонним вовкам.

 

100325-------

 

Татарський інтерес

Відразу ж після обрання нового президента України прем'єр-міністр Татарстану Рустам Мінніханов повідомив, що Казань розраховує на відновлення діяльності ЗАТ "Укртатнафта" у вигляді спільного підприємства. Компанія була створена відповідно до указу президента України та указу глави Татарстану в 1994 році на базі Кременчуцького НПЗ. Цей системоутворюючий актив група "Приват", контрольована Коломойським, отримала у 2007 році після того, як відібрала акції в уряду Татарстану і ВАТ "Татнефть". Татарські ЗМІ досі називають зміну власника не інакше як "рейдерське захоплення підприємства".
"Протягом 2009-2010 рр.. усі пакети акцій, відібрані в уряду Татарстану і ВАТ "Татнефть" (у цілому близько 56%), були перепродані компаніям, афільованим із групою "Приват" та DCH (належить Олександру Ярославському).

Татарстан у європейських судах вимагає від України компенсації на суму $2,4 млрд, а також повернення втрачених акцій "Укртатнафти", - пише інформаційне агентство "Татар-інформ".

Перспектива, звісно, невесела. Приклад рішення Стокгольмського суду про компенсацію RosUkrEnergo позбавляє Україну всякого оптимізму. Але якби на Кременчуцький НПЗ претендували лише татари! Російський "Газпром" зараз посилено проштовхує в Україну свою "Газпром нефть". Цей державний монополіст під патронатом усемогутнього прем'єра Володимира Путіна заявляє про свої права, адже нинішнє російське зближення з Україною оплачується саме "газпромівськими" грошима.

Кому дістанеться найбільший український НПЗ: "Татнефти" чи "Газпрому" - ще велике питання. Але український уряд уже активно "копає" під Коломойського.

 

45422

Зливають з усіма бебехами

Наразі профільні відомства нашої країни за дорученням прем'єр-міністра Миколи Азарова почали перевірку фінансово-господарської діяльності "Укртатнафти". Причому "шерстять" групу "Приват" ніби спеціально на замовлення колишніх іноземних акціонерів: "на відповідність законодавству здійснення змін у складі акціонерів".

Паралельно вже введено нові умови визначення стартової ціни на аукціонах - українське сировина не може бути дешевшою за російську. Для Коломойського, власника близько 30% українського нафтового бізнесу, - це удар нижче пояса. Річ у тому, що раніше частину сировини Кременчуцький завод закуповував за цінами в кілька разів нижчими від ринкових у нафтовидобувної компанії "Укрнафта", яка також контролюється групою "Приват". "По-друге, в українському парламенті зріє законопроект, згідно з яким акцизний збір як на бензини, так і на їх компоненти складе €132 за тонну, що більше нинішнього на 20%, - повідомляє видання "Нафта і капітал". - У разі його прийняття Кременчуцький НПЗ позбудеться конкурентних переваг, завдяки яким "Привату" вдавалося продавати паливо на своїх АЗС на 2-4% дешевше".

Експерти говорять про те, що "азарівська" перевірка в будь-якому разі закінчиться для Коломойського збитками - як мінімум відступними. Ступінь імовірності, з якою він втратить Кременчуцький НПЗ, фахівцям поки що важко визначити. Але на черзі вже стоять наступні активи "швейцарського" олігарха: заправки і, звісно ж, діамант його бізнес-імперії - рейтинговий телеканал "1 +1".

по материалам http://www.intv.ua/

You have no rights to post comments